Onyks
Symbolika
Onyks czarny to kamień odwagi. Osobom, które go posiadają dodają wiary w swoje możliwości i energii do działania. W starożytności mówiono, że onyks gwarantuje niewidzialność. W średniowieczu natomiast wierzono, że leczy, ale też, że wpływa negatywnie na osoby, które z niego korzystają, ponieważ powoduje nieszczęścia i konflikty.
Współcześnie mówi się, że kamień wewnętrznej siły czyli onyks ma ogromną moc. Ułatwia przejąć kontrolę nad swoim życiem, wytrwale dążyć do celów, dodaje stanowczości i odwagi. Powoduje, że stres łagodnieje a ciało rozluźnia się. Sprawia, że człowiek staje się otwarty na inspiracje, odczuwa równowagę pomiędzy tym co myśli i co czuje – staje się spójną jednością. Łatwiej wyraża siebie, ma jaśniejszy pogląd na zasoby swojego intelektu. Pozwala cieszyć się dniem codziennym i unikać nieprzyjemnych sytuacji.
Dedykowany jest zodiakalnym koziorożcom. Odpowiedni dla osób, które żyją przeszłością, nie umiejąc się z nią pogodzić i zaakceptować biegu wydarzeń. Ciężko jest im iść na przód, być tu i teraz, cieszyć się stanem obecnym. Może okazać się pomocny dla osób wiecznie zapracowanych, którym brakuje czasu dla siebie, aby realizować swoje hobby, gdyż presja i adrenalina są zbyt duże. Kamień ten pomaga się skupić, opanować, cierpliwie i konsekwentnie kontrolować swoje emocje. Polecany dla uczniów i studentów, pracowników oświaty i księgowych.
Pochodzenie i występowanie
Onyks należy do grupy kwarcu. Jest koloru czarnego – gładki lub z pasmami w różnych odcieniach. Najczęściej połyskuje. Występuje w Brazylii, Meksyku, Egipcie, USA, Kanadzie, Australii, Islandii, na Madagaskarze, w Rosji i Niemczech. W języku greckim słowo onix oznacza pazur. Jest twardy i ostro zakończony. Być może dlatego też jedną z właściwości, jakie się mu przypisuje to odwaga.
Odmiany onyksu:
· Arabski – czyli onyks czarny (właściwy).
· Aragonitowy – nazywany również kalcowatym lub marmurowym. Charakteryzuje się barwą około brązową i kremową.
· Egipski – jedna z odmian onyksu marmurowego, pochodzi z Egiptu.
· Meksykański – zamienna nazwa to „padrara”, zalicza się go do marmurowych.
· Pakistański – pochodzi z Pakistanu, jeden z rodzajów onyksu marmurowego.
· Onyks z Châtillon – skała serpentynowo-węglanowa pochodząca z włoskiej miejscowości Châtillon.
Działanie lecznicze
Onyks doskonale wpływa na działanie układu moczowego. Jeśli masz dolegliwości związane z pęcherzem moczowym lub nerkami ten kamień będzie dobrym wyborem wspierającym pracę tych narządów. Kojąco działa na stres i drogi oddechowe. Pomaga osobom zmagającym się z problemami skórnymi, zapobiega utracie włosów/łysieniu. Regeneruje paznokcie.
Naturalnie wspiera układ kostny w organizmie, chroni kręgosłup przed schorzeniami, wzmacnia zęby. Wpływa pozytywnie na zdrowie oczu i ostrość wzroku. Wyrównuje temperaturę ciała, poprawia funkcjonowanie układu rozrodczego i sprawia, że lepiej trawimy i wchłaniamy spożyty pokarm.
Właściwości fizyczne
Onyks pomaga przetrwać w trudnych dla nas momentach. Dodaje poczucia siły, nadziei, wzmacnia nas od środka. Jest swego rodzaju wsparciem w momentach zwątpienia. Energia tego kamienia reguluje procesy zachodzące w naszym organizmie, pozwala szybciej się zregenerować na poziomie fizycznym i mentalnym.
Czarny kamień umożliwia uporanie się z przeszłością. Dzięki niemu można zamknąć niedokończone sprawy, które nie dają nam spokoju. Zarówno relacje, sytuacje, jak i nieprzychylne procesy, które nie pozwalają się cieszyć chwilą i żyć teraźniejszością. Właściwy dla osób, które chcą pozbyć się uciążliwych lęków, zmienić niekorzystne wzorce myślowe na te dające spokój wewnętrzny. Wspomaga energetycznie, podnosząc wibracje, przyciągając dobre samopoczucie i pomyślność. Jednocześnie zabezpiecza przed niechcianymi energiami oraz negatywnym nastawieniem innych osób.
Onyks jest odmianą agatu. Cechuje się ciemną barwą. Najczęściej spotykane są czarne, ale bywają też zielone i brunatne. Mają wtedy widoczne białe, proste i równoległe prążki. Ten rodzaj kamienia występuje raczej rzadko, w pogazowych przestrzeniach w skałach wulkanicznych.
Onyks jest popularnym kamieniem, o dużych walorach zdobniczych. Znajduje swoje zastosowanie w biżuterii. Wykonuje się z niego bransoletki, kolczyki, broszki, naszyjniki, zawieszki. Wykorzystywany jest również do wyrobów ceramicznych, figur szachowych oraz ozdób kuchennych, naczyń i tac.
Historia
Z onyksu czyniono już pożytek w starożytności. W ówczesnej Grecji i Rzymie za jego pomocą ozdabiano pieczęcie oraz kameje. W Egipcie w czasie Drugiej Dynastii tworzono z niego ceramikę. W XIII wieku p.n.e. minerał ten był uznawany za kamień pamięci. Kapłani nosili je na swoich szatach a dokładnie prezentowali je na naramiennikach, w złotych oprawach. Wyryte na nich były imiona synów Izraela, ku ich czci. Uważany był też za kamień czarnoksiężników i magów. W latach 20. i 30. XX wieku zaczęto wykorzystywać go do rzeźb.
Jak dbać i przechowywać?
Każdy kamień podlega ładowaniu i rozładowaniu, gdyż my – ludzie pobieramy z niego energię. Naturalne jest więc, że potrzebuje on również zasilania. Onyks pobiera moc za pomocą nasłonecznienie. Wystarczy kilka minut na słońcu, aby został naładowany. Oczyszczać się przy użyciu tego minerału możemy wkładając go pod strumień bieżącej wody. Wtedy też należy wypowiedzieć intencję. Dobrym czasem na pożegnanie się z rzeczami lub osobami, które nam nie służą jest faza ubywającego księżyca czyli od pełni do nowiu. Onyks jest kamieniem, który zdecydowanie nas w tym wesprze.