Koral
Symbolika
„Kwiat morza”, bo tak nazywany jest koral, symbolizuje energię, siłę, bogactwo oraz wysoki status społeczny. Pobudza kreatywne myślenie. Osoby noszące koral obdarzone są mądrością i skromnością. Sprzyja stabilizacji, minimalizuje lęki i stresy. Wzmacnia witalność, potęguje odwagę, sprzyja realizacji planów. Pomaga pogłębiać zdolności dyplomatyczne. Działa kojąco, wycisza pobudzone emocje. Sprzyja poczuciu szczęścia, miłości przy jednoczesnym zachowaniu spokoju i równowagi. Z koralem od wielu wieków łączy się silne właściwości ochronne. Wierzono, że powieszony nad kołyską niemowlęcia ustrzeże je przed „złym okiem”. Często stosowano go w wyrobach biżuteryjnych nie tylko ze względu na jego oczywiste walory zdobnicze. Koral noszony na co dzień działa kojąco na układ nerwowy, wycisza, pomaga się zrównoważyć i zrelaksować. Uważano, że ochrania właściciela przed demonami i pokusami. Symbolizuje radość życia i pomaga dostrzegać jego dobre strony. Eliminuje zbytnią nerwowość, panikę i tendencje samobójcze. Koral wzmaga witalność, odwagę i sprzyja urzeczywistnianiu zamierzeń. Jest także pomocny przy rozwijaniu zdolności dyplomatycznych.
Pochodzenie i występowanie
Koral należy do materiałów pochodzenia organicznego. To szkielet koralowców, który należy do gatunków ciepłolubnych. Koralowce rozrastają się przez tysiące lat, tworząc kolonie. Korale czerwone i różowe znaleźć można głównie w wodach Morza Śródziemnego, Czerwonego i u wybrzeży Malezji i Japonii. Czarne i złote korale istnieją w pobliżu Wysp Hawajskich, Australii i zachodnich wybrzeży Półwyspu Indyjskiego. Koralowce żyją w środowisku słonych wód morskich i tworzą ławice na głębokościach od 3 do 50 metrów.
Obecnie niektóre gatunki koralowców są zagrożone, co wiąże się z ograniczonym wydobyciem i szczegółową kontrolą podczas produkcji.
Koralowce występują w różnych kolorach. Najbardziej popularnymi są:
– czerwone (Corollium rubrum) – nazywane też szlachetnymi. Wykazują się silnymi właściwościami ochronnymi przed złymi energiami, bytami i podczepieniami. Wzmacniają kreatywność, namiętność, romantyczną miłość, optymizm i entuzjazm. Przypisuje się im działanie redukujące stres i lęki, sprzyjające stabilnemu życiu rodzinnemu. Od wieków to właśnie koral czerwony uznawany jest za najszlachetniejszy i najbardziej wartościowy spośród wszystkich jego odmian. To on właśnie stanowi doskonały i niezwykle ceniony element biżuterii i jubilerskich ozdób dzięki swojemu urokowi i symbolice, jaką ze sobą niesie.
- różowe – kojarzone są z platoniczną miłością, przyjaźnią i poczuciem wspólnoty.
– białe (Corollium rubrum) – łączą się z równowagą, relaksem, miłością do natury i równowagą emocjonalną.
– niebieskie – nazywane zamiennie Akori.
– czarny – znany jako accabaar lub koral królewski (Antipathes spiralis) – obdarza spokojem ducha i ukojeniem, a także pochłania negatywne energie.
Działanie lecznicze
Koral ma ogromne zastosowanie w lecznictwie. Działa rozgrzewająco i ożywiająco. Dawniej stosowano go do leczenie chorób gardła. Pomagał też w gojeniu ran, regeneracji tkanek i tamowaniu krwotoków. Działa też dobroczynnie na pamięć i bariery seksualne. Korale noszone na szyi przyczyniają się do łagodzenia chorób na tle nerwowym. Pomagają w medytacji i wyciszaniu się. Jeśli chodzi o kobiece sprawy – mają korzystny wpływ na płodność i regulację cyklu menstruacyjnego. Dzięki swoim właściwościom ochronnym – to również dobry pomysł na prezent dla przyszłej mamy. Okazuje się pomocny w leczeniu chorób układu krwionośnego i krążenia. Wzmacnia kości. Działają pozytywnie w przypadku anemii i problemów z żywieniem. Reguluje cykl pracy serca.
Właściwości fizyczne
Koralowce występują w formie polipów samodzielnie lub w koloniach. Należą do tej samej grupy co ukwiały. Ich pokarmem są drobne zwierzęta i rośliny. Mają ciało cylindryczne i składają się z czułków usytuowanych wokół otworu gębowego. Tworzą szkielety. Korale czerwone, różowe, białe i niebieskie mają szkielety z węglanu wapnia, a czarne i złote - z rogowej substancji zwanej konchioliną. Dla osób tworzących biżuterie i ozdoby z korali najbardziej cenne są korale czerwone (Corollium rubrum) i białe (Oculinacea vaseuclosa). Na koralach widoczny jest delikatny wzór, który powstał w procesie tworzenia szkieletów.
Historia
Koral wykazuje magiczne właściwości nie od dziś. Dawniej uważano, że pomaga przezwyciężyć truciźnie, paranojom i niechcianym urokom/zaklęciom. Szczególne połączenie wykazuje z kobietami/płcią piękną. W starożytnym Egipcie ofiarowany został bogini Izydzie, zaś w starożytnej Grecji – Afrodycie. Wpływa pozytywnie na wszelkie aspekty miłości, płodności i spokoju. Koral swoją zdobniczą przygodę rozpoczął w epoce brązu. Wszystko zaczęło się w Smyrnie i Magnesii. Do Europy zawitał ok. XV wieku, A Francja stała się głównym miejscem, gdzie zajęto się wyrobem produktów z korala. W Chinach koral służył do przystrajania ubrań i tworzenia drobnych figurek. We Włoszech popularny jest przesąd, który mówi o tym, że jeśli dziewczyna dostanie sznur korali to będzie miała szczęście w miłości a jej uczucia zostaną odwzajemnione. Warto dodać, że Włosi bardzo upodobali sobie tworzenie koralowej biżuterii. Również Rzymianie i Galowie doceniali ozdobne atrybuty tego zjawiska. Ci pierwsi ochraniali nimi swoje pociechy, drudzy natomiast używali ich do upiększania swoich uzbrojeń i broni. W epoce wiktoriańskiej podawano dzieciom smoczki z korala. Wierzenia dotyczące korali istnieją na całym świecie. W Indiach ludność pokładała w tym minerale swe nadzieje dotyczące pomyślności życiowej i spokojnego spoczynku po śmierci. Ciała zmarłych są chowane tam razem z koralami.
Jak dbać i przechowywać?
Korale są wrażliwe na kontakt z ludzkim potem, wilgocią i temperaturą. Przemywanie ich wodą utlenioną pozwoli przywrócić im jasny i jaskrawy kolor.